O kierunku

Technikum usług fryzjerskich

nauka w technikum trwa 4 lata, kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie,

nauka w technikum obejmuje: dwie kwalifikacje tj. A.19 i A.23.

A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

 • Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów
 • Strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie
 • Zmiana koloru włosów

A.23. Projektowanie fryzur

 • Wykonywanie projektów fryzur
 • Stylizacja fryzur z wykorzystaniem technik wizualizacji

zajęcia praktyczne odbywają się na terenie szkoły w dwóch profesjonalnie wyposażonych pracowniach fryzjerskich,

czterotygodniowe praktyki zawodowe dla uczniów klas trzecich realizowane są poza szkołą w salonach fryzjerskich.

Przedmioty zawodowe teoretyczne

 • Podstawy fryzjerstwa,
 • Techniki fryzjerskie,
 • Wizualizacja wizerunku,
 • Organizacja salonu fryzjerskiego,
 • Higiena,
 • Język obcy we fryzjerstwie.

Przedmioty zawodowe praktyczne

 • Procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur
 • Wizualizacja we fryzjerstwie

Ukończenie tego kierunku stwarza absolwentom możliwość założenia  własnej działalności gospodarczej,

zatrudnienia w salonach fryzjerskich lub kontynuowania nauki na studiach wyższych.

Opis kierunku

Fryzjer - stylista

to oferta edukacyjna skierowana do absolwentów gimnazjów, którzy pragną zdobyć interesujący zawód. Absolwent klasy o zawodzie fryzjer będzie przygotowany do: pracy w salonach fryzjerskich, zakładach odnowy biologicznej, prowadzenia działalności marketingowej i promocyjnej tym zakresie. Nauka odbywa się w dobrze wyposażonych pracowniach.

W wyniku kształcenia absolwent powinien umieć:

- wykonywać w pełnym zakresie usługi fryzjerskie,

- kontrolować prawidłowość zabiegów fryzjerskich,

- dobierać fryzury w oparciu o zasady antropometrii oraz kolorystyki włosów,

- dobierać zabiegi pielęgnacyjne do rodzaju włosów i skóry,

- nawiązywać kontakty z klientami.

W trakcie nauki uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w konkursach związanych z projektowaniem i prezentacją fryzur, mogą również uczestniczyć w pokazach mody, stylizacji i wizażu.

Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe pozwoli na podjęcie pracy w salonach fryzjerskich i prowadzenie własnego zakładu fryzjerskiego. Świadectwo maturalne umożliwi dalsze kształcenie na wybranym kierunku studiów.

W celu uatrakcyjnienia procesu kształcenia i uzyskania dodatkowych umiejętności zawodowych uczniowie mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach ze stylizacji i wizażu, z języka obcego zawodowego, zajęciach " Mała firma" oraz wycieczkach na pokazy stylizacji w ramach realizowanego przez szkołę projektu "Szkoła stylizacji i wizażu" - POKL Działanie 9.2.

Zapraszamy do galerii:

Opis kierunku

Charakterystyka kierunku fryzjer-stylista

Jeżeli jesteś:
- pomysłowy,
- spostrzegawczy,
- odpowiedzialny.
Jeżeli cenisz:
- niezależność,
- piękno,
- poczucie estetyki.
Jeżeli chcesz:
- tworzyć modne fryzury,
- zdobyć atrakcyjny zawód,
- prowadzić własną działalność.  
Twoja przyszłość zaczyna się u nas!!!

Zawód fryzjera - stylisty

Zawód fryzjera jest zawodem, który trzeba zgłębiać całe swoje zawodowe życie. Ciągle powstają nowe techniki strzyżeń, koloryzacji, nowe sposoby pielęgnacji itd. Ci, którzy się nie rozwijają - cofają się i nie są w stanie nadążyć za potrzebami wymagających klientów. Współcześni fryzjerzy, jeśli mają ambicję bycia kimś w branży, a nie wyłącznie zarobienia paru groszy, muszą być ludźmi wszechstronnymi zarównow sensie umiejętności, jak i wiedzy.

Muszą wiedzieć sporo nie tylko o technice, ale i o modzie, historii fryzur, a także o stylizacji, wizażu i samych kosmetykach. Solidną podstawę tego wszystkiego zdobędą ucząc się w Technikum Usług Fryzjerskich.

Kilka słów o Technikum Usług Fryzjerskich

Kierunek kształcenia skierowany jest do wszystkich osób,  których  marzeniem jest fryzjerstwo.  Celem nauki w tym zawodzie jest  nauczenie od podstaw fachu fryzjerskiego, tak aby po jej ukończeniu móc samodzielnie stanąć przed konsolą fryzjerską i bez obaw wykonywać popularne zabiegi na włosach.

Zawód fryzjera to zawód manualny, wymagający pewnych umiejętności (np. odpowiednie trzymanie nożyczek, grzebienia, suszarki itd.), które można posiąść tylko poprzez wielokrotnie powtarzane ćwiczenia.

Dlatego też oprócz zajęć teoretycznych kładzie się przede wszystkim nacisk na solidną praktykę, która jest prowadzona w naszej szkolnej pracowni fryzjerskiej przez profesjonalnych, mających własne salony fryzjerów.

Uczniowie są przygotowani do pracy w zawodzie i do prowadzenia swoich salonów. Zdobywają bowiem umiejętności wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich, oceny jakości środków kosmetycznych, doboru, obsługi i konserwacji urządzeń i przyrządów fryzjerskich, a także umiejętności fryzjerskie:

-  doboru fryzur w oparciu o zasady antropometrii,

-  doboru kolorystyki włosów, makijażu i ubioru w zależności od typu urody,

-  doboru zabiegów pielęgnacyjnych do rodzaju włosów i skóry.

Do kogo skierowany jest kierunek kształcenia?

Fryzjer - stylista to przede wszystkim specjalista od układania, strzyżenia, modelowania i farbowania włosów. Dlatego powinna go cechować spostrzegawczość i podzielność uwagi, wrażliwość estetyczna, a także precyzja i poczucie odpowiedzialności w pracy. Ważna - co wcale nie dziwi - jest też dobra kondycja fizyczna (zwłaszcza nóg, rąk i pleców), sprawność manualna.

Ale zdolności manualne i technika współczesnemu fryzjerowi nie wystarczą. Żeby być wybitnym, musi być artystą, posiadać nieco talentów plastycznych, być wrażliwy na formy przestrzenne i kolor.

Musi także być otwarty na ludzi i umieć słuchać innych. Niezbędna jest więc dobra komunikacja z klientem i trafna interpretacja jego potrzeb, bo dobry fryzjer to nie tylko świetny stylista, ale również słuchacz, przyjaciel, czasem doradca.

Prestiż pracy /zatrudnienie/

Ostatnio fryzjerstwo zyskało na znaczeniu. Fryzjerów nazywa się stylistami, zaczęli pojawiać się w telewizji i na łamach kolorowych pism.

Z zatrudnieniem dlatego nie ma kłopotu. Rynek usług fryzjerskich jest od lat ustabilizowany i zapotrzebowanie jest stałe. Nie zawsze jednak klienci chcą tego samego, co kiedyś. Coraz bardziej liczą się profesjonalne, niestandardowe i świadczące wysokiej jakości usługi salony fryzjerskie. Tam trafiają najlepsi uczniowie. Jeśli w dodatku są samodzielni i potrafią stworzyć coś nowego i atrakcyjnego, będą się cieszyć wyjątkowym powodzeniem wśród klientów. Często też organizowane są pokazy i konkursy  dla fryzjerów, które stają się naturalną drogą awansu i podnoszenia prestiżu. W szkole realizowany jest projekt z funduszy unijnych „Szkoła stylizacji i wizażu”, w ramach którego odbywają się dodatkowe zajęcia z wizażu, stylizacji, języka zawodowego i zarządzania małą firmą.

Zapewne już zdecydowaliście się na naukę w zawodzie fryzjer i macie motywację do nauki. Zatem szybko logujcie się w naszej szkole, która urzeczywistni wasze marzenia.

Jak wiadomo nie od dziś fryzjer fryzjerowi nierówny.

-  Po pierwsze bardzo dużo zależy od ambicji i kreatywności samego fryzjera. Bez zamiłowania i przysłowiowego „drygu” w tym zawodzie nic nie można osiągnąć.

-   Po drugie gdzie pobierał naukę.

Najlepiej u nas w  Technikum Usług Fryzjerskich.

Życzymy zatem trafnych wyborów i zapraszamy do szkoły!